:: دوره 21، شماره 2 - ( تابستان 1400 ) ::
جلد 21 شماره 2 صفحات 149-139 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی اثرات آنتی اکسیدانی نانو ذرات سریم اکسید پوشیده با سینامون و اثرات سمیت سلولی آن بر رده سلول های PC12
عباس صباحی نمینی ، آرش عبدالمالکی* ، شراره میرزایی ، مهرداد شیخلو ، اسداله اسدی ، علی شمس آذر
گروه بیوانفورماتیک، دانشکده فناوری‫های نوین، دانشگاه محقق اردبیلی، نمین، ایران‬‬‬
چکیده:   (279 مشاهده)
زمینه و هدف: پژوهش بر روی نانومواد هوشمندی که با اثرات آنتی اکسیدانی، تحریک تکثیر سلول­های عصبی، تعدیل سیستم ایمنی و فاکتور­های التهابی سبب تسریع روند بازسازی و درمان اعصاب می­گردند، از اهمیت بالایی برخوردار است. هدف از این مطالعه تهیه نانوذرات سریم اکسید پوشیده با سینامون و ارزیابی اثرات آنتی­اکسیدانی و سمیت­سلولی آن بر رده سلول­های PC12 می­باشد.
روش کار: نانوذرات سریم اکسید پوشیده با سینامون تهیه شد و خواص ساختاری آن با تصاویر میکروسکوپ الکترونی و اسپکتروسکوپی تبدیل فوریه مادون قرمز مورد ارزیابی قرار گرفت. خصوصیات آنتی­اکسیدانی ترکیبات از روش به دام انداختن رادیکال آزاد 2 و 2 دی فنیل - 1- پیکریل هیدرازیل ارزیابی شد. میزان زنده­مانی سلول­ها از طریق آزمون MTT سنجیده شد. تجزیه و تحلیل داده­ها توسط نرم افزار SPSS انجام شد.
یافته­ ها: طیف­هایFTIR  و تصاویر TEM نشان دهنده فراوری نانوذراتی با متوسط اندازه­ای کمتر از 100 نانومتر همراه با پوشش سینامون بر سطح آنها است. همچنین، ظرفیت آنتی­اکسیدانی در نانوذره سریم اکسید پوشیده با سینامون نسبت به عصاره و نانوذره به تنهایی در غلظت­های مشابه به­طور معناداری (0/038*p<) بالاتر است. ارزیابی نتایج حاصل از سمیت سلولی نشان داد که کمترین میزان سمیت در گروه نانوذره سریم اکسید پوشیده با سینامون مشاهده شد.
نتیجه­ گیری: نتایج نشان داد که بالاتر بودن خاصیت آنتی ­اکسیدانی و کم بودن اثرات سایتوتوکسیتی نانوذره سریم اکسید پوشیده شده با سینامون در مقایسه با سایر گروه ها که موجب اثر بخشی بهتر آن، تکثیر و زنده ­مانی بیشتر سلول­ها می­گردد،  سنتز سبز آن و پوشیده شدن توسط سینامون می باشد.

 
واژه‌های کلیدی: نانوذرات سریم اکسید، سلولPC12، سمیت سلولی، اثرات آنتی اکسیدانی
متن کامل [PDF 1988 kb]   (135 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل | موضوع مقاله: فیزیولوژی
دریافت: 1400/12/10 | پذیرش: 1401/3/19 | انتشار: 1400/4/10

Ethics code: IR.UMA.REC.1400.023XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 21، شماره 2 - ( تابستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها