:: دوره 21، شماره 1 - ( بهار 1400 ) ::
جلد 21 شماره 1 صفحات 28-17 برگشت به فهرست نسخه ها
شناسایی پدیدارگرایانه تعاملات زناشویی افراد مبتلا به ویروس کرونا
محدثه رضایی فرح آبادی ، جواد خدادادی سنگده ، سپیده ایمانیان نجف ابادی
گروه مشاوره، دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی،دانشگاه علامه طباطبائی، تهران، ایران
چکیده:   (683 مشاهده)
زمینه و هدف: با وجود پیشرفت­های قابل ملاحظه در زمینه پزشکی هنوز بیماری­های واگیردار سلامتی جامعه را تهدید می­کنند. نوع جدید ویروس کرونا با نام کووید-19 به­­صورت فزاینده­ای در جهان شیوع پیدا کرد و راهکار دولت­ها برای مقابله با آن قرنطینه بود که به دلیل قطع ارتباطات اجتماعی، نوع الگوهای ارتباطی بین اعضای خانواده به­خصوص زوجین درگیر بیماری کرونا تحت تاثیر قرار می­گیرد و هدف پژوهش حاضر مطالعه عوامل موثر بر الگوهای روابط زوجین در دوره کرونا با توجه به شرایط بیماری و قرنطینه خانگی است.
روش کار: این پژوهش به­صورت کیفی و با طرح پدیدارشناسی صورت گرفت. مشارکت­کنندگان 15 نفر از بهبودیافتگان ویروس کرونا در سال 1399 در شهر تهران از هر دو جنس بودند که با روش نمونه­گیری هدفمند انتخاب شدند. جهت جمع­آوری داده­ها از مصاحبه نیمه ساختاریافته و سپس برای تحلیل داده­ها از روش کلایزی استفاده شد.
یافته ­ها: یافته­های پژوهش حاکی از 5 مضمون اصلی شامل تغییر نقش­ها، تجربه عواطف منفی، رفتارهای مقابله­ای، حمایت و مشکلات ارتباطی و 22 مضمون فرعی بود.
نتیجه­ گیری: نتایج تحقیق نشان داد چگونگی عملکرد زوجین در کیفیت گذار از شرایط بحران و بیماری می­تواند نقش موثری را ایفا کند و نوع رفتارهای آنان در این دوران می­تواند بر رضایتمندی و یا عدم رضایت زناشویی تاثیرگذار باشد.
واژه‌های کلیدی: الگوهای تعاملی، کرونا، زوجین، پدیدارشناسی
متن کامل [PDF 252 kb]   (255 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی- روانپزشکی
دریافت: 1400/1/16 | پذیرش: 1400/1/10 | انتشار: 1400/1/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 21، شماره 1 - ( بهار 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها