:: دوره 15، شماره 2 - ( تابستان 1394 ) ::
جلد 15 شماره 2 صفحات 189-197 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ایمنی زایی کونژوگه OPS، یرسینیا انتروکولیتیکا8:O با توکسوئید دیفتری به عنوان نامزد واکسن در موش
سید مصطفی رضویان، رضا شاپوری
گروه میکروبیولوژی، دانشکده علوم پایه و پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد زنجان، زنجان، ایران
چکیده:   (4225 مشاهده)

  زمینه و هدف: بیماری یرسینیوز توسط باکتری یرسینیا انتروکولیتیکا 8 : O به وجود می ‏آید. این بیماری باعث بروز مشکلاتی در بیش‌تر کشورهای جهان از جمله کشورهای سرد و معتدل می‏ گردد. هدف از این مطالعه، بررسی ایمنی‏ زایی کونژوگه OPS ، یرسینیا انتروکولیتیکا 8 : O با توکسوئید دیفتری (DT) ، به عنوان نامزد تهیه واکسن (OPS-DT) بود.

  روش کار: بعد از کشت انبوه باکتری، LPS با فنل داغ اصلاح شده، جدا گردید. OPS نیز بعد از دیالیز و تغلیظ با اسید استیک 2% جدا گردید. برای کونژوگه کردن با توکسوئید دیفتری، ADH به عنوان مولکول فاصله ‏ گذار و EDAC به عنوان اتصال ‏ دهنده استفاده شد. هم‌چنین تخلیص کونژوگه با عبور از ژل فیلتراسیون صورت گرفت. سپس چهار گروه 15 تایی از موش ‏ های BALB/c ماده انتخاب شد. تزریق به صورت سه دوز تزریقی داخل صفاقی IP در فواصل دو هفته ‌ای انجام گرفت، سپس نمونه سرم گردآوری شد. پاسخ آنتی بادی علیه یرسینیا انتروکولیتیکا 8 : O به ‌‌وسیله روش الایزای غیرمستقیم برای تعیین میزان آنتی بادی‌ ها انجام گردید.

  یافته‌ها: بعد از دومین و سومین دوز تزریق، گروه‌ های واکسینه شده با OPS-DT افزایش چشمگیری در میزان تیتر تمام آنتی بادی‌ ها علیه OPS در مقایسه با OPS غیرکونژوگه نشان دادند، این افزایش تیتر در تمام آنتی بادی‌ ها، به این ترتیب بود: OPS-DT>OPS>DT . افزایش قابل ملاحظه ‌ای در تیتر IgM و IgG مشاهده شد که مقدار آن‏ها به ترتیب با670 و 3204 برابر بود. در زیر کلاس IgG1 به مقدار 920 و در IgG2a ، IgG2b و IgG3 به ترتیب 110،99 و910 مشاهده شد.

نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از این تحقیق نشان داد که OPS یرسینیا انتروکولیتیکا 8 : O آنتی بادی ضد( OPS)  را در فرم کونژوگه با توکسوئید دیفتری افزایش داده و می‌تواند نامزد تهیه واکسنی مناسب به شمار آید

واژه‌های کلیدی: یرسینیا انتروکولیتیکا8:O، OPS، واکسن کونژوگه، توکسوئید دیفتری
متن کامل [PDF 155 kb]   (1454 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل |
دریافت: ۱۳۹۳/۹/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۴/۳/۵ | انتشار: ۱۳۹۴/۴/۱۰


XML   English Abstract   Printدوره 15، شماره 2 - ( تابستان 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها