:: دوره 14، شماره 2 - ( تابستان 1393 ) ::
جلد 14 شماره 2 صفحات 127-132 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر ضد میکربی آلیسین بر استرپتوکوکهای گروه B کلونیزه کننده جدا شده از زنان باردار در شهر اردبیل، ایران
الهام جنتی، ملیحه اسدالهی، هادی پیری دوگاهه، محسن ارزنلو
چکیده:   (24900 مشاهده)

  زمینه و هدف: استرپتوکوک های گروه ( B ( GBS  از مهم ترین علل عفونت های نوزادان و مادران می باشد. این گروه از باکتریها هنوز نسبت به پنی سیلین، آمپی سیلین و سفالوسپورین های نسل اول حساس هستند. با این وجود مقاومت در برابر دیگر آنتی بیوتیک ها مانند اریترومایسین و کلیندامایسین رایج است. این مطالعه با هدف بررسی اثر ضد میکروبی آلیسین بر GBS در شرایط آزمایشگاهی انجام گرفت.

  روش کار: عصاره سیر تهیه و آلیسین با استفاده از روش HPLC نیمه کمی خالص سازی شد. حداقل غلظت بازدارندگی ( MIC ) و حداقل غلظت کشندگی ( MBC ) آلیسین برای ۵۲ ایزوله GBS کلونیزه کننده جدا شده از دستگاه تناسلی در خانم های حامله به روش میکرودایلوشن در محیط کشت تاد هویت براث تعیین شد.

  نتایج : MIC آلیسین برای سویه های مورد مطالعه 64-128 میکرو گرم در میلی لیتر ( 90= 128 MIC) و MBC آن 128-512 میکرو گرم در میلی لیتر (  90= 256 MBC) بود.

  نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که آلیسین می تواند رشد GBS را در شرایط آزمایشگاهی مهار نماید . لذا با مطالعات بیشتر، احتمالاً می توان در آینده از آن برای مقابله با عفونت های ناشی از این باکتری استفاده نمود.

واژه‌های کلیدی: آلیسین؛ استرپتوکوک های گروه B؛ حداقل غلظت بازدارندگی؛ حداقل غلظت کشندگی
متن کامل [PDF 121 kb]   (1219 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۲/۹/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۳/۲/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۳/۴/۹


XML   English Abstract   Printدوره 14، شماره 2 - ( تابستان 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها