:: دوره 10، شماره 4 - ( زمستان 1389 ) ::
جلد 10 شماره 4 صفحات 303-309 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان مس در سرم و ادرار 24 ساعته زنان باردار مبتلا به پره اکلامپسی
فاطمه رنجکش، شکوه السادات حاج سید ابوترابی، جمیله کجینه باف، فرشته عباسی
چکیده:   (5053 مشاهده)

  زمینه و هدف : پره­اکلامپسی یکی از علل مهم مرگ و میر مادر و نوزاد در تمام دنیا است. اما علت اصلی آن هنوز ناشناخته می­باشد. کاهش و افزایش فلزات نادر می­تواند به عنوان یک عامل زیان­آور در بارداری باشد. این مطالعه به منظور ارزیابی وضعیت مس در زنان باردار پراکلامپتیک انجام شد.

  روش­کار : 95 زن باردار پره­اکلامپتیک (مورد) و 92 نفر زن باردار سالم (شاهد) در این مطالعه مورد-شاهدی شرکت داشتند. مس سرم و ادرار 24 ساعته آنها به روش اسپکتروفتومتری جذب اتمی اندازه­گیری شد. داده­ها پس از جمع­آوری با آزمون های تی، کای دو و همبستگی پیرسون تحلیل شدند.

  یافته­ها : غلظت مس سرم و ادرار 24 ساعته در گروه پره­اکلامپسی بطور معنی­داری بیشتر از غلظت مس سرم و ادرار 24 ساعته در گروه باردار با فشارخون طبیعی بود (000/0> p ). اما ارتباطی بین شدت پره­اکلامپسی و غلظت مس سرم و ادرار 24 ساعته بدست نیامد.

  نتیجه گیری : نتایج این مطالعه ارتباط بین افزایش غلظت مس سرم و ادرار با پره اکلامپسی را مطرح می­کند. اما این افزایش نمی­تواند بیانگر شدت پره­اکلامپسی باشد با بررسی­های بیشتر می­توان از این تست برای پیشگویی پره­اکلامپسی استفاده کرد.

واژه‌های کلیدی: مس سرم؛ ادرار 24 ساعته؛ پره اکلامپسی
متن کامل [PDF 202 kb]   (2141 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۸۹/۶/۲۹ | پذیرش: ۱۳۸۹/۱۰/۳۰ | انتشار: ۱۳۸۹/۱۲/۹


XML   English Abstract   Printدوره 10، شماره 4 - ( زمستان 1389 ) برگشت به فهرست نسخه ها