:: دوره 18، شماره 4 - ( زمستان 1397 ) ::
جلد 18 شماره 4 صفحات 463-469 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی فراوانی انگل‫های روده ای در بیماران مراجعه کننده به آزمایشگاه‫های دو بیمارستان‫ وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ‬‬‬‬‬‬ در سال 1397
زهرا حیدری ، رقیه سیدهاشمی ، بهنام محمدی قلعه بین
گروه میکروب شناسی، انگل شناسی و ایمنی شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، اردبیل، ایران
چکیده:   (2165 مشاهده)
زمینه و هدف: بیماریهای انگلی یکی از مشکلات بهداشتی تمام جوامع و از موانع پیشرفت و توسعه اقتصادی- اجتماعی بخصوص در اغلب کشورهای در حال توسعه جهان محسوب می شود. این مطالعه به فراوانی انگل های روده ای در بیماران مراجعه کننده به آزمایشگاه انگل شناسی بیمارستانهای (دو بیمارستان) وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در سال 1397 می پردازد.
روش کار: تعداد 409 نمونه مدفوع از آزمایشگاه های بیمارستان های امام خمینی (ره) و بوعلی جمع آوری و جهت بررسی به آزمایشگاه انگل شناسی دانشکده پزشکی و پیراپزشکی منتقل گردید. در آزمایشگاه نمونه ها با استفاده از روشهای مستقیم، تغلیظ و کشت مورد بررسی قرار گرفت. نتایج و داده‏ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS-21 مورد تجزیه‌ و تحلیل آماری قرار گرفت.
یافته ها: از 409 نمونه مورد بررسی، 22 مورد (5/4%) آلوده به انگل های روده ای بودند. آلودگی در مردان 5/3 درصد و در زنان 5/4 درصد گزارش شد. آلودگی به تک یاخته و کرم به ترتیب 3/7 و 1/7 درصد گزارش شد. در بین موارد مثبت بیشترین درصد آلودگی مربوط به ژیاردیا و بلاستوسیس تیس بود که هر کدام در بین کل افراد 1/2 درصد و از بین موارد مثبت 22/7 درصد بود.
نتیجه گیری: مطالعه حاضر نشان داد که فراوانی آلودگی به انگل های روده ای تک یاخته ای به ویژه ژیاردیا لامبلیا و بلاستوسیس تیس هومینیس در اردبیل بالا است که نیاز به انجام اقدامات کنترلی خاص دارد.
 
واژه‌های کلیدی: فراوانی، انگل های روده ای، آزمایشگاه انگل شناسی بیمارستان، اردبیل
متن کامل [PDF 397 kb]   (390 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل | موضوع مقاله: انگل شناسی- قارچ شناسی- حشره شناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۷/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۹/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۱۰XML   English Abstract   Printدوره 18، شماره 4 - ( زمستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها