:: دوره 13، شماره 3 - ( پاییز 1392 ) ::
جلد 13 شماره 3 صفحات 305-316 برگشت به فهرست نسخه ها
غربالگری SNP های زیان آور در ناحیه ی کد کننده آنزیم کلیدی COX-2 دخیل در سرطان
سدابه جهانبخش گده کهریز، الناز نادری، اشرف محمدخانی
چکیده:   (5242 مشاهده)

  زمینه و هدف: امروزه، پلی­مورفیسم­های تک نوکلئوتیدی غیرمترادف (nsSNPs) ، که سبب تغییر در عملکرد پروتئین­ها می­گردند را بعنوان مارکرهایی در جهت شناسایی پروتئین­های درگیر در بیماری­های انسانی و سرطان­ها بکار می­برند.

  روش کار: در این مطالعه، به جهت بررسی تأثیر عملکردی nsSNP ­ها در ناحیه­ی کدکننده­ی آنزیم COX-2 ، توالی نوکلئوتیدی این آنزیم از طریق پایگاه اطلاعاتی NCBI با رکورد (gi|223941909) به همراه تمام SNP های گزارش شده موجود (283 مورد) در این پایگاه برای سرطان­های مختلف جمع­آوری گردید و توسط سرور­های SIFT ، I-Mutant 2.0 ، SNP & GO ، PANTHER و FASTSNP مورد آنالیز قرار گرفت. این سرور­ها، ابزار­هایی در جهت پیش­بینی اثر جایگزینی­های اسیدآمینه­ی بر عملکرد، پایداری و قدرت بیماریزایی پروتئین­ها به حساب می­آیند.

  یافته­ها: COX-2 آنزیمی اساسی در سنتز پروستاگلاندین­ها و بروز التهاب می­باشد که نقش آن در ایجاد و گسترش انواع سرطان به اثبات رسیده است. طبق نتایج بدست آمده در این مطالعه، همه­ی جایگزینی­های موجود در پایگاه اطلاعاتی NCBI سبب تغییر در عملکرد و پایداری پروتئین COX-2 نمی­گردد و برخی از جایگزینی­های اسیدآمینه ا­ی شامل R228H و S428A است که با ایجاد تغییر در عملکرد و پایداری پروتئین COX-2 بطور قطع می­توانند در ایجاد و گسترش بسیاری از انواع سرطان­ها نقشی اساسی را ایفا کنند.

  نتیجه­گیری: جایگزینی­های اسیدآمینه­ی COX-2 بعنوان عامل بسیار مهمی در زمینه­یابتلا به بیمار­ی های مختلف به ویژه سرطان­ها به شمار می­آیند. جایگزینی­های غیرمترادفی که در دومن کاتالیتیک رخ می­دهند به جهت تغییر در فعالیت آنزیم از اهمیت ویژه­ای نسبت به سایر نواحی برخوردارند و از آن­ها می­توان بعنوان مارکری مستقیم برای شناسایی هرچه سریعتر زمینه­ی ابتلا به بیماری­های مختلف استفاده نمود.

واژه‌های کلیدی: سرطان، نواحی کدکننده پروتئین، COX-2، nsSNP
متن کامل [PDF 198 kb]   (1895 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1391/10/25 | پذیرش: 1392/2/16 | انتشار: 1392/7/1


XML   English Abstract   Printدوره 13، شماره 3 - ( پاییز 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها